Týniště nad Orlicí

Oficiální internetová prezentace města
Zvětšit písmo: A A A

Vyhledávání

Strom

Týnišťská tvrz

Pohled na TVRZ

Tvrz v Týništi je v pramenech poprvé připomínána k roku 1577. Spolu s hospodářským dvorem ji nechal po roce 1559 postavit Hanuš Haugvic z Biskupic, moravský šlechtic, tehdejší majitel týnišťského panství. 

Onoho roku 1577 Hanuš prodal celé panství císaři Rudolfu II. Panovník ještě toho léta nabytý majetek opět prodal, a to bratrům Janovi, Jiřímu a Vilémovi Oppersdorfům, kteří současně získali také panství častolovické. Oppersdorfové roku 1586 obě panství sloučili a za své nové sídlo si zvolili Častolovice. Týnišťská tvrz tím ztratila na významu a začala sloužit jen potřebě správy dvora. Naposledy je výslovně zmiňována roku 1619. V průběhu 17. století je tvrz přestavěna a stává se z ní panský dům s pokoji, sklepy komorami, sýpkami a maštalemi. Od roku 1682 se panské sídlo v Týništi již nepřipomíná. Tvrz byla rozebrána na stavební kámen.

Avšak místo, kde týnišťská tvrz stála, můžeme najít i dnes. Zmiňovaný hospodářský dvůr není totiž nic jiného, než areál bývalého JZD v Lipské ulici. Tvrz stála buď samostatně na mírném návrší, kde jsou dnes haly soukromé firmy, anebo byla přímo součástí jedné z budov doposud stojící. Na této budově se totiž nacházejí poslední zbytky sgrafitové psaníčkové výzdoby. Ano, s nadsázkou můžeme říci, že v Týništi máme stopy pravé renesance!

(Přiložené fotografie byly pořízeny v roce 2006.) 

Adam Prokeš

Týnišťská TVRZ

Pohled na TVRZ

Pohled na TVRZ

 
Sgrafit 1

Sgrafit 1

 
Sgrafit 2

Sgrafit 2

 
Sgrafit 3

Sgrafit 3

 
 
 
load