Doménou týnišťského průmyslu po 1. světové válce se stal průmysl dřevozpracující včetně rozsáhlého nábytkářství, průmysl strojírenský a kožedělný. Na počátku 2. světové války se podnikání v Týništi rozšířilo o obor sklářský, jmenovitě brusírny olovnatého skla. Stalo se tak v roce 1939, když Němci okupovali sudetské pohraničí a řada českých podnikatelů byla násilně nucena opustit tato území a své aktivity přemístit do vnitrozemí. V Týništi tak vznikly dvě brusírny skla, jejichž majitelé se do města přistěhovali ze Sudet z Haidy (nyní Nový Bor u České Lípy).
Známou lesní cestu, která vede z Týniště polesím Obora do Třebechovic, není třeba dlouze připomínat. Je celoročně využívána řadou sportovců různého zaměření.
Dominantou severní strany náměstí je hotel Orlice, původně „Panský dům". V 17. století koupil po smrti hospodského Merty jeho grunt hrabě Opperstorf a hospoda, daná do pachtu, musela brát pivo a pálenku z hraběcího pivovaru.
V městské části U Dubu by asi nikdo nehledal stavení starší sedmdesáti či více let. A přeci. Dům v Okružní ulici č. p. 329 stojí na základech loveckého zámečku z poloviny 18. století.
První písemná zpráva o kostele sv. Mikuláše pochází z roku 1361 z církevní nadační knihy ( Libry erectionum), ve které je zapsáno věnování tehdejší vrchnosti, pánů Mutiny a jeho syna Sezemy z Dobrušky, týništ‘skému kostelu.
Mariánský sloup se sochou Panny Marie a kamennou balustrádou pochází z let 1734–1735.
O zřízení vlastního zdroje elektrické energie pro budoucí elektrifikaci města rozhodlo obecní zastupitelstvo v roce l9l0.Za tím účelem byl přes protesty místních pekařů a Sternbergského velkostatku vykoupen od manželů Rabštejnových starý mlýn za 80. 000 K a současně i vodní pila od Antonína Musila za 4.000 K.
Má více jak stoletou historii. Byl vybudován v místě velkého bahniště po zaniklém rybníku Stošek Podnět k jeho založení dal v r. l880 tehdejší radní a ředitel První akciové škrobárny, pozdější zakladatel továrny na nábytek Adolf Novotný, který se také na budování parku aktivně podílel. Do prostoru bahniště o rozloze 14 korců byly navezeny z místní koželužny stovky povozů vymáčeného třísla, které smíšené s pískem a vysušeným bahnem zpevnilo celou plochu budoucího parku.
Protéká kolem severní části města v délce 17 km od Častolovic po Třebechovice pod Orebem. Patří mezi nejstarší uměle vytvořená vodní díla v Čechách, neboť podle historických záznamů se datuje jeho vznik před rokem 1400, kdy Týniště patřilo pánu Půtovi nejstaršimu z Častolovic / 1340 - 1397 /, oddanému služebníkovi císaře Karla lV.
Tel: +420 494 337 300
Fax: +420 494 371 029
e-mail: podatelna@tyniste.cz
ID datové schránky: y9wbaus