Týniště nad Orlicí

Oficiální internetová prezentace města
Zvětšit písmo: A A A

Vyhledávání

Strom

Týniště nad Orlicí město v lesích

nahled na knihu

Kniha, kterou vidíte, není odbornou studií. Přistupovali jsme k jejímu vytvoření stejně jako k životu - jako k úchvatnému sportovnímu zápolení, v němž zdaleka nejde pouze o konečné vítězství. Nevěnovali jsme proto ani tolik pozornosti technice a taktice, ale kráse a důstojnosti boje.

Tato kniha má být projevem čirého nadšení ze sběratelství a potěšení z tvorby. Není to kniha naučná, je to vyznání o našem pochopení vztahu k vlastní zemi a předkům, k rodnému kraji, městu, lidem i sousedům. Je to i vyznání odpovědnosti, která z toho vztahu vyplývá.

Není pokryteckou zdvořilostí, když řekneme, že budeme velmi rádi, když si čtenář vedle našeho názoru postaví názor svůj. Byli bychom však rádi, kdyby k této knížce přistupoval ne jako k člověku, jehož má potkat, ale jako k příteli, s nímž se chce setkat. Naším přáním je, aby to bylo setkání laskavé, milé, navzájem obohacující a aby otevřená náruč této knížky nezůstala nic dlužna otevřené náruči řeky Orlice, objímající nás již od nepaměti.

Příroda nám dala krátký život a vítr mnohdy zavál stopy hned za střevíci našich předků, ale památka na plodný a pracovitý život zůstane věčně.

Proč si ji tedy nepřipomenout právě letos. Před 520 lety, v roce 1487, tehdejší majitel Týniště, syn krále Jiřího, Jindřich st. Minsterberský a hrabě Kladský, obnovil týnišťská privilegia ztracená v období husitských válek a vylepšil jeho starý znak, borovici, přidáním štítu pánů z Kunštátu.

Kniha je k dostání na obecním úřadě.

Telefon: +420494377000

Email: cizkova@tyniste.cz

11.1.2017 20:51:16 | přečteno 1706x | admin.tyniste
 
load