Týniště nad Orlicí

Oficiální internetová prezentace města
Zvětšit písmo: A A A

Vyhledávání

Strom

Vendelín Opatrný

Vendelín Opatrný

nar. 10.3.1908 v Týništi nad Orlicí, padl 31.10.1944 v prostoru Dukly u osady Korejovce 

A když bylo jemu 10 let, končila I.světová válka. Prožíval tedy svoje dětství v rušném poválečném dění, plném naděje i hořkého zklamání. Jeho osobnost byla utvářena rodinnými poměry a přáteli, scházejícími se v otcově hrnčířské dílně. Rodina vydělávala málo, proto se Vendelín musel vzdát touhy jít studovat. Zůstal věren rodinné tradici, hrnčířskému kruhu, i když později pracoval také jako truhlář.

Stal se nejprve členem mládežnického hnutí, později komunistické strany. V roce 1937 odjel do Španělska a ve skupině českosl. interbrigadistů bojoval proti nastupujícímu fašismu. Domů si přivezl 6 vyznamenání, ale jen o vlásek unikl nacistickému koncentračnímu táboru. Odešel z vlasti ilegálně přes Polsko do Sovětského svazu, kde pracoval v uralském městě Čeljabinsku v traktorovém závodě. Ten však záhy změnil svůj program a místo traktorů vyráběl tanky.

V únoru 1942 se jako jeden z prvních přihlásil do formující se československé vojenské zahraniční jednotky a prošel výcvikem v Buzuluku jako kulometčík. Účastnil se boje u Sokolova a po absolvování důstojnícké školy se stal velitelem kulometné čety v hodnosti rotmistra. Za statečnost v bojích u Kyjeva a Bílé Cerkve obdržel několik československých a sovětských vyznamenání. V říjnu 1944 povýšen do hodnosti poručík.

Do rodného Týniště nad Orlicí nikdy nedošel. Padl na samých hranicích republiky v bojích o Dukelský průsmyk v okamžicích, kdy se svoboda zdála být již na dosah. Jediný zásah zbloudilé miny nečekaně ukončil jeho život. Bylo mu 36 let.

„In memoriam“ byl povýšen do hodnosti kapitána. V roce 1969 mu byl udělen prezidentem republiky, Ludvíkem Svobodou, titul „Hrdina ČSSR“. Za hrdinství v boji byl čtyřikrát vyznamenán Československým válečným křížem 1939. Ten první získal za chrabrost v boji u Kyjeva, ten poslední za bojovou činnost v bojích o dukelský průsmyk. Ty první dva mu připjal na prsa generál Hasal, přednosta vojenské kanceláře presidenta republiky Eduarda Beneše. Vendelín Opatrný dostal Řád Rudé hvězdy I.stupně za svou udatnost v boji o Bílou Cerkev, Řád Vlastenecké války a další sovětská i československá vyznamenání a medaile.

Dnes nám jej v Týništi připomíná ulice Vendelína Opatrného s původní hrnčírnou.

Tvář Vendelína Opatrného se objevila také na československé známce číslo 2643 v hodnotě 50 haléřů. Byla vydána v roce 1984 a patří do série Hrdinové odboje proti fašizmu.

Opatrný Vendelín

vendelin opatrny

vendelin opatrny

 
deska opatrny

deska opatrny

 
 
4.10.2016 10:18:00 | přečteno 2604x | admin.tyniste
 
load