Týniště nad Orlicí

Oficiální internetová prezentace města
Zvětšit písmo: A A A

Vyhledávání

Strom

Ing. Alois Čapek

capek

nar. 10.2.1873 v Týništi n.O., zemřel 24.6.1952 v Praze 

Tento muž dosáhl na poli elektrotechniky skutečně světového věhlasu. V rodné obci vychodil čtyřletou školu a pokračoval ve studiu na hradecké reálce. Vysokoškolská studia absolvoval na pražské a vídeňské technice.

Mnoho let svého života strávil v cizině a již jako student cestoval po Německu, Francii a Švýcarsku. Začínal v rakousko-uherské Bukovině, v Černovicích, jako adjunkt poštovního ředitelství u telegrafní správy. Tam pracoval první tři roky po studiích, ale už v roce 1899 vstoupil do vídeňské továrny koncernu Western Electric, jediné tehdejší továrny na telefony a telegrafy v rakousko-uherské monarchii. Ve službách této společnosti zůstal s kratší přestávkou až do svého pensionování v roce 1932.

Postupně působil ve Vídni, Antverpách, Chicagu a Berlíně. Krátce též v Praze, ale odtud odjel zase do Antverp, kde zůstal až do roku 1932 ve funkci hlavního inženýra, což mu umožnilo procestovat celou Evropu. Tak získal velké zkušenosti, z nichž vyšla řada jeho patentů i mnoho odborných pojednání v oboru telefonie. V Praze působil krátce v r.1899 a pak ještě v letech 1919-1921. Začal vedením montáže telefonní ústředny, později založil a řídil podnik Telegrafia. Byl specialistou zejména na velké meziměstské telefonní ústředny a zároveň byl jedním z prvních českých slaboproudých techniků velkého formátu. Ještě jednou pak odešel do Antverp.

Po konečném návratu do Čech obrátil svůj zájem ke svému rodišti a jeho historii. Zajížděl do Týniště nad Orlicí na delší pobyty a založil zde 20.října 1940 Újezdní muzeum, které neslo jeho jméno. Napsal řadu vlastivědných studií. Jedna z nich, „Bismark a Čechy“ se zabývá postavou týnišťského rodáka Františka Semeráka, Bismarkova vyjednavače s českými politiky v roce 1866. Zůstala v rukopise. Vydal knihu „Tabák v Čechách“ o pěstování a zpracování tabáku ve zdejším kraji. Napsal také obsáhlé „Dějiny Týniště nad Orlicí a obcí sousedních“, které zůstaly rovněž v rukopise a na nichž pracoval celých dvacet let (1932-1952). Po úpravě Ing.J.Zelenky je v roce 1971 vydalo týnišťské muzeum. O svých pětasedmdesátinách byl 10.2.1948 zvolen čestným občanem Týniště. V roce 1957 mu byla odhalena pamětní deska na bývalé obecné škole na náměstí. Dnes ji najdete na vedlejším domě, bývalé Jiruškově vile.Po Ing.Aloisu Čapkovi byla v Týništi rovněž pojmenována ulice, kde stál jeho rodný dům. Měl číslo 66.

4.10.2016 10:09:52 | přečteno 891x | admin.tyniste
 
load