Týniště nad Orlicí

Oficiální internetová prezentace města
Zvětšit písmo: A A A

Vyhledávání

Strom

Sociální dům

porodnice na rybniku v roce 1944 pohled od alby

Město Týniště otevřelo 12.ledna 1941 Dům sociální péče, skleněnou stavbu s mohutnou kulisou parku v pozadí -„ pohádku dětství, dům slunce, vzduchu, hygieny, sídlo dětské radosti a štěstí". 

Popud k vybudování tohoto zařízení vyšel ze schůze místního vedení organizace Národního souručenství 10. 4. 1940.Do čela díla se postavil p. František Jiruška, který si vzal na starost realizaci a financování plánu. Svůj závazek splnil, a tak za 8 měsíců od zmíněné porady skončila výstavba budovy včetně vnitřního vybavení. Město poskytlo pozemek, část financí a přijalo plán výstavby, majetnější občané přispívali velkými a velkorysými dary, ostatní podle svých možností.

Ve čtyřech odděleních budovy byla soustředěna péče o děti od početí až do jejich šestého roku, kdy nastupovaly do školy. Hned u vchodu vítala budoucí maminky Poradna Ochrany matek a dětí, v přízemí byla prostorná místnost mateřské školy, v 1. poschodí místnost s postýlkami pro batolátka do tří let (jesličky), kuchyň, jídelna, koupelny s vanami a vaničkami, umývárna s teplou a studenou vodou, sprchy, klozety a konečně jako zvláštnost - malá porodnice ve dvou místnostech, kam se uchylovaly rodičky ve své „těžké hodince".;

Při příležitosti slavnostního otevření sociálního domu poděkoval veřejně starosta města p. Jánek všem, kteří se s nevšední ochotou zasloužili o uskutečnění tohoto díla:

architektu Schovánkovi z Hradce Králové za projekt budovy,

staviteli ing. Marvanovi z Hradce Králové za realizaci stavby,

truhláři Suchánkovi za rychlé provedení stavebních prací truhlářských,

nábytkovým firmám Horčička - Mašek - Kraus - Rydlo - Urban za dodávku vkusného vnitřního zařízení,

firmě Voříšek za podporu při nákupu nejrůznějšího materiálu,

zámečníku Němečkovi, klempířům Novotnému a Řehákovi, kamnáři Opatrnému,čalouníku Burešovi a dalším mistrům rozličných řemesel a firmám mimo město a konečně místnímu malíři p. Obstovi, týnišťskému „Rembrandtovi", za to , že svými krásnými výjevy z pohádek na stěnách mateřské školky dokázal zpříjemnit dětičkám pobyt bez maminky.

„ Činem tímto prokázalo město Týniště nejen velikou službu svým spoluobčanům, ale také celému národu. Jako první město v okrese včas pochopilo nejdůležitější příkaz doby a důstojným způsobem se postaralo, aby nejpřednější úkol národní sebezáchovy mohl být řádně plněn."

/V textu bylo použito citátů z brožurky vydané při příležitosti slavnostního otevření Domu sociální péče dne 12. 1. 1941./

Sociální dům

geriatricke centrum

geriatricke centrum

 
kdyz zde byvaly jesle

kdyz zde byvaly jesle

 
psal se rok 1955

psal se rok 1955

 
porodnice na rybniku v roce 1944 pohled od alby

porodnice na rybniku v roce 1944 pohled od alby

 
program otevreni

program otevreni

 
socialni dum pri otevreni v roce 1941

socialni dum pri otevreni v roce 1941

 
v den otevreni v lednu 1941 muzem s kozesinovym limcem je tovarnik jiruska

v den otevreni v lednu 1941 muzem s kozesinovym limcem je tovarnik jiruska

 
 
4.10.2016 10:03:18 | přečteno 938x | admin.tyniste
 
load