Týniště nad Orlicí

Oficiální internetová prezentace města
Zvětšit písmo: A A A

Vyhledávání

Strom

Prohlášení starosty ke stanovisku krizového štábu ze dne 11.3.2020

Vážení občané,

chci se touto (asi nejrychlejší) cestou trochu vyjádřit k dnešnímu stanovisku mnou svolaného krizového štábu ve věci uzavření obou mateřských škol ve městě a základní umělecké školy.


Samozřejmě jsme si vědomi, že to bude snášet různou kritiku, různé úhly pohledu a odborné soudy, ale dospělo k tomu pět lidí, kteří nesou určitou míru zodpovědnosti. A dospěli k tomu po půlhodinové debatě jednohlasně a s chladným úsudkem bez jakékoliv hysterie. V současné chvíli je tomu tak, že čelíme do nebe volajícímu alibismu typu MŮŽETE/NEMUSÍTE nebo DOPORUČUJE SE atd. Opravdu máme minimum informací "shora", pouze ty všeobecné, nic konkrétního. A lidé se zlobí, že jim nedáváme konkrétní detailní informace, ne ty všeobecné. Kde je ale máme brát? Nám je nikdo (jak by asi měl) nedodá k dalšímu použití vůči veřejnosti.

Klidně řeknu, po mnoha zjišťujících telefonátech, že sami nevědí ti, kteří by měli. Ale média, ta "vědí". Proto po sítích běhají věci typu „jedna paní povídala“, což je pochopitelně špatně. To již předáváním relevantních informací k nám dolů mohlo být eliminováno. Navíc se aktuální komentáře vrcholných představitelů opírají o fakta, že malé děti jsou nejméně zasažitelnou skupinou obyvatelstva a že je spíše potřeba chodit do práce, aby ekonomika neztrácela tempo. To je asi určitě pravda, ale co zdraví všeobecně? Ty děti tam přece nejsou samy, někdo se tam o ně stará a někdo je tam vodí a někdo jiný si pro ně zase třeba chodí. Tedy dost dalších dospělých na scéně. A celé je to přeci o viru, ne o tempu ekonomiky. Nebo ne?

Proto jsme došli k tomuto závěru, kde hraje svoji primární roli jen a pouze zdraví. Všechna opatření budou za nějakou dobu komentována ve stylu po boji generál nebo vždyť jsem to předtím říkal. Není to lehké se rozhodovat k takovým nepopulárním závěrům, o kterých se již předem ví, že přinesou pro některé i komplikace.

A priori jsem přesvědčen, že všichni se v této době nacházíme v divné situaci, o které si dovolím říci, že nikdo neví, jak se bude již zítra vyvíjet. Chránit se je ale určitě potřeba co možná nejvíce. To je fakt. Sám věřím, že tato opatření nebudou trvat dramaticky dlouho a celá situace kolem koronaviru se zlepší. Děkuji vám za přečtení, snažil jsem se vyčerpávajícím způsobem.

Libor Koldinský


11.3.2020 17:10:48 | přečteno 372x | petra.cizkova
 
load