Týniště nad Orlicí

Oficiální internetová prezentace města
Zvětšit písmo: A A A

Vyhledávání

Strom

Restaurování Mariánského sloupu

IMG 4225

Dochází k další fázi plánované rekonstrukce na náměstí, která zahrnuje opravy kamenného sloupu se sochou Panny Marie a kamenné balustrády. Jedná se o poměrně drahou, ale nutnou a potřebnou opravu historické památky, na níž je již znát zub času a která byla v minulosti vandaly poničena.

S akcí je spojeno i odstranění čtyř kolem stojících stromů. Zastupitelstvo města na svém březnovém zasedání rozhodlo o pokácení lip na náměstí, jelikož po únorové větrné smršti na některých stromech došlo k odlomení silných větví.

„Obratem vypracovaný dendrologický posudek jen potvrzuje dlouhodobě velmi špatný stav dřevin na obou ostrůvcích na náměstí a doporučuje jejich pokácení a následnou obnovu. V současné době začne probíhat zmíněné restaurování historického sloupu, které by mělo být dokončené do konce prázdnin. Občané budou moci zajímavou práci restaurátorů sledovat, poněvadž bude probíhat přímo na místě. Nejdříve bude ale nutné zmíněné lípy pokácet a snížit terén ostrůvku s ohledem na doplnění schodu a především na budoucí ochranu proti vlhkosti. Po dokončení restaurátorských prací bude prostor kolem pomníku osazen znovu čtyřmi stromy, které dotvářejí estetičnost místa a mají určitou symboliku spojenou právě s tímto prostorem,“ uvedl starosta města Libor Koldinský.

Mariánský sloup bude restaurován na místě bez demontáže a transferu do ateliéru. Rozebrána bude druhotná dlažba v prostoru mezi balustrádou a schodem sloupu. Ze čtyř částí pak bude vytesán nový schod, který bude na betonový základ osazen kolem posledního stávajícího schodu. Pod soklovou částí sloupu tak vznikne schodiště o třech stupních. Prostor mezi schodištěm a prahem balustrády bude nově zadlážděn kamennými deskami, které budou vyspárovány do nových odtokových otvorů v prahu balustrády.

Povrch kamene sloupu, sochy, soklu, schodů a balustrády bude očištěn párou od mechů a usazených nečistot, a to za použití biocidního prostředku. Po vyschnutí bude narušený povrch kamene chemicky zpevněn a injektovány praskliny. Na všech částech bude provedena plastická retuš umělým kamenem a barevné retuše povrchu. Rovněž bude obnoveno spárování.

Chybějící čtvrtá váza bude vytesána podle jedné dochované jako kopie z přírodního kamene a osazena na původní místo. Povrch kamene bude konzervován a hydrofobizován.

Autor Irena Voříšková

Orlicky tydenik logo 360px 350x682, obrázek se otevře v novém okně

29.5.2017 8:01:12 | přečteno 374x | admin.tyniste
 
load