Týniště nad Orlicí

Oficiální internetová prezentace města
Zvětšit písmo: A A A

Vyhledávání

Strom

Novoroční projev starosty

Libor Koldinský

Vážení spoluobčané,

přelom starého a nového roku znamená pro většinu lidí bilancování uplynulého období, přání a předsevzetí do roku příštího. Doby, kdy jsem si dával předsevzetí, jsou už dávno pryč. Dobré úmysly vydržely většinou týden až dva a pak se stejně všechno vrátilo do starých kolejí.

Je však určitě nepsaným pravidlem, ovšem v mém případě i povinností na závěr roku zrekapitulovat dvanáct měsíců předešlých. Za sebe bych rozhodně chtěl popravdě říci, že já je z pozice starosty vnímám velmi pozitivně. Moje úvaha směřuje především k investičním počinům města, které uplynulý rok přinesl a za které si dovoluji poděkovat zastupitelům, kteří jim dali zelenou. Udělalo se ve městě skutečně hodně a za hodně peněz. Dovolím si připomenout ty větší akce, kterými se stala výstavba nového multifunkčního hřiště u základní školy, rekonstrukce zahrady v Mateřské škole Město, rekonstrukce komunikací a veřejného osvětlení v lokalitě Pod Stávkem a také přemístění haly z centra do Služeb města, zpřehlednění křižovatky u Spořitelny či generální oprava Mariánského sloupu.

Rok následující tak bohatý na investiční akce nebude, to je potřeba říci férově. Vracíme se ke standardní výši rozpočtu. Přesto jsem přesvědčen, že prostředky, které město bude příští rok investovat, budou vynaloženy správným směrem, kde dominantu budou hrát projekční práce a výkupy pozemků pro budoucí podjezd.

Rok 2018 bude v celé naší zemi rezonovat důležitými výročími. Bude tomu sto let, kdy skončila krutá 1. světová válka a v říjnu si připomeneme stoleté jubileum od založení samostatné republiky, které já osobně považuji za nejdůležitější mezník naší moderní historie. Tehdy společností velmi často zněla slova svoboda a demokracie, po kterých lidé volali. Na tomto místě se hodí připomenout právě rok 1918, který končí číslem osm. Celé následující století jasně potom ve svých etapách, právě v letopočtech končících pro naši zemi magickou osmičkou, ukázalo, že svoboda není samozřejmost a že je potřeba si jí vážit. I současná hektická a turbulentní doba dává tomuto pojmu docela zabrat a naše společnost je dle mého mínění nepříjemně rozdělena, což je určitě v době takového ekonomického růstu velká škoda.

Zde je mým apelem, který si neodpustím na prahu nového roku říci, abychom si vážili více jeden druhého, cenili si více té svobody a nenechali si utahovat šrouby volnosti a samostatnosti. Právě nový suverénní stát nám zde v Týništi na náměstí připomíná lípa svobody, která je nejen němým pamětníkem slavné masarykovské etapy, ale i jednou ze současných dominant středu náměstí, kterému bychom právě v příštím roce chtěli nemalou investicí vtisknout líbivý vzhled.

Co však já chci udělat právě teď, je popřát vám do nového roku 2018 na prvním místě pevné zdraví a velkou míru tvůrčí energie. Ať do následujícího období vykročíte spokojení, ať se vaše sny a všechna větší i drobná přání promění ve skutečnost a jsou zaslouženou odměnou za všechno vaše každodenní snažení. Za sebe ještě zopakuji jako každoročně mé osobní přání, které se mi však pro rok 2017 bohužel nesplnilo. Tedy milý roku 2018, nemusíš mi dát vůbec nic, jen mi prosím nikoho nevezmi. Jsem přesvědčený, že toto cítí určitě každý z vás.

Libor Koldinský – starosta města


2.1.2018 14:16:58 | přečteno 594x | petra.cizkova
 
load