Týniště nad Orlicí

Oficiální internetová prezentace města
Zvětšit písmo: A A A

Vyhledávání

Strom

Nasvícení dominanty města jako symbol naděje pro nemocné

Věž bude svíti zeleně

Naděje pro lidi trpící roztroušenou sklerózou


Ve středu 29. 5. 2019 se město Týniště nad Orlicí již potřetí připojí k akci na podporu lidí trpících roztroušenou sklerózou. V tento den, který je vyhlášen dnem roztroušené sklerózy a během něhož se po celé republice konají akce na podporu léčby této nemoci, bude jedna z dominant města Týniště - vodárenská věž nasvícená zelenou barvou.

Nasvícením týnišťské věže chceme jako město vyjádřit solidaritu s lidmi, kteří trpí roztroušenou sklerózou a ujistit je, že v nemoci nejsou sami. Proč právě zelenou barvou? Zelená barva je barvou roztroušené sklerózy, barvou naděje pro všechny nemocné. Město Týniště rovněž finančně přispívá Domovu svatého Josefa v Žirči, který je jediným lůžkovým zařízením v ČR pro nemocné trpící roztroušenou sklerózou.

 

Osvětová kampaň „Česko svítí modře“

V měsíci dubnu t. r., konkrétně 2. 4., se naše město připojilo k osvětové kampani „Česko svítí modře“ a nasvítilo vodárenskou věž modrou barvou. 

Cílem této aktivity, která se koná u příležitosti Světového dne zvýšení povědomí o autismu, je zvýšit povědomí veřejnosti o problematice poruch autistického spektra (PAS) neboli autismu. Celorepubliková kampaň byla oficiálně zahájena právě 2. dubna, který je OSN vyhlášen jako Světový den zvýšení povědomí o autismu - WAAD. Modrá barva je symbolem komunikace - jedné ze tří oblastí, které jsou pro osoby s PAS problematické a pro vzájemné porozumění zcela zásadní.

Součástí osvětové kampaně je nabídka tzv. Komunikačního souboru, jehož cílem je přiblížit odborné i laické veřejnosti jednoduché zásady komunikace s lidmi s PAS, ale také pomoci detekovat člověka, se kterým takto komunikovat mají.

Veškeré materiály tohoto Komunikačního souboru jsou k dispozici ke stažení na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR (http://www.mzcr.cz/Odbornik/obsah/autismus_3707_3.html).  Je také možné vyzvednout si je na Městském úřadě v přízemí ve stojanu s propagačními materiály.

Děkuji ředitelce Služeb města Týniště paní Jitce Gažiové, jejímu týmu a vedení města za spolupráci.

 

PhDr. Veronika Čepelková,

zastupitelka města za KDU-ČSL a předsedkyně Sociální a zdravotní komise


22.5.2019 14:42:24 | přečteno 420x | petra.cizkova
 
load