Naše obec už brzy zahájí projekt domácího kompostování. Reaguje tak nejen na zákon o odpadech, ale taky na vysoké množství zeleného odpadu, který se nachází ve směsném komunálním odpadu.
Dle vyhlášky 294/2005 Sb. musí být biologicky rozložitelný podíl komunálního odpadu ukládaný na skládky postupně omezován v souladu s harmonogramem stanoveným v Plánu odpadového hospodářství ČR a krajů (cílem je snížit tento podíl do roku 2010 na 75 %, do roku 2013 na 50 % a do roku 2020 na 35 % celkového množství (hmotnosti) biologicky rozložitelného komunálního odpadu vzniklého v roce 1995). Dle vyhlášky MŽP č. 321/2014 Sb. je proto každá obec povinna zajistit místa pro oddělené soustřeďování minimálně pro biologické odpady rostlinného původu, a to minimálně v období od 1. dubna do 31. října kalendářního roku.
Naše obec se v této situaci rozhodla svolat ekologické, ekonomické a smysluplné řešení pro bioodpady - kompostování. Projekt domácího kompostování v rodinných domech se obec rozhodla spustit tento rok. Cílem této koncepce je odbourat biologicky rozložitelný odpad z nádob na směsný komunální odpad. Jeho množství totiž tvoří v průměru více než 37% objemu těchto černých nádob. Občané tak začnou při separovaní plastů, papírů, kovů a ostatních složek třídit i svůj zelený odpad ze zahrad. Kompostování má pomoct k čistější a zelenější obci.
Biologicky rozložitelný odpad jako odpad ze zahrad, zejména kytky, větve, listí, posečená tráva či zbytky z kuchyně už nesmí být podle nového zákona o odpadech vyhazovány do běžných kukanádob na směsný odpad, ale musí být zhodnocovaný například kompostováním. Proč to tak je?
Bioodpad z domácností se donedávna umísťoval na skládky komunálního odpadu, které začali nabírat nekontrolovatelné rozměry. Bioodpad jako takový je sám o sobě ve většině případů neškodná látka, avšak jeho smíchávání s ostatními druhy odpadu přispívá k zvýšení škodlivých a nekontrolovatelných reakcí na skládkách a ve spalovnách. Když se tento organický odpad rozkládá na skládce při anaerobních podmínkách, vzniká skládkový plyn a jeho prioritní složkou je metan. Ten je jedním z hlavních atmosférických stopových plynů zodpovědných za rozšířený problém skleníkového efektu a narůstání globálního teplotního průměru. Taktéž spalování zeleného odpadu v domácnostech a spalovnách dostalo červenou, protože pokud se bioodpad dostane do spalovny, stává se zdrojem pro tvorbu toxických plynů – dioxinů. Právě z těchto důvodů se ve společnosti přistoupilo k změnám v oblasti nakládání s komunálním a biologicky rozložitelným odpadem. A naše obec chce v tomto směru taktéž pokročit, stihla už zrealizovat první kroky k postupnému zavádění systému domácího kompostování, prostřednictvím zahradních kompostérů. Ty by měli být postupně součástí každého rodinného domu.
Už naši prarodiče dobře věděli, že jak v přírodě nebudou ničím plýtvat a když k ní budou ohleduplní, v dobrém jim to odplatí. To, co se jevilo jako nevyužitelný odpad a zátěž, dokázali zpracovat a dál využívat. Řeč je o kompostovaní, o vhodném zacházení s něčím, co se dnes nazývá bioodpad. Kompostování je totiž přírodě nejbližší způsob, jak nakládat s organickými zbytky. Tráva, seno, plevel, sláma, kytky, listí, slupky z ovoce a zeleniny a jiné zbytky z kuchyně a zahrádky můžou být mikroorganismy rozložené a vytvoří kvalitní humus, který je přírodním hnojivem, bohatým na živiny. Půdě se tak navrací to, co se při pěstování plodin z něj odčerpává.
V Čechách i na Slovensku má kompostování velkou tradici. Dokonce větší, než v ostatních krajinách. Kompostovali naši prarodiče a dnes se o to začínáme opět zajímat. Tradiční způsob kompostování v hnojištích a jámách postupně vystřídalo moderní a funkčnější řešení – kompostování v kompostérech. V nich dochází k rychlejšímu rozkladu biologických odpadů za pomoci vzduchu a působením mikroorganismů či ostatních půdních organismů. I navzdory tomu, že rozkladný proces v kompostérech probíhá na stejné bázi jako v půdě, je možné ho technologicky ovládat a zefektivňovat, aby kvalitního přírodního hnojiva bylo co největší množství a zpracovaný v nejkratším čase. V hnojištích, které má na zahradě většina lidí, trvá zpracování bioodpadu minimálně rok. Kompostér, tím že udržuje teplotu a vlhkost, tuto dobu zkracuje až o třetinu. Navíc nevyžaduje takovou velkou péči jako běžné kompostování v hnojištích. Kompostování je tedy ekologické i ekonomické řešení, které zabraňuje vzniku dalšího odpadu. Z hlediska životního prostředí je jednou z nejpřirozenějších forem recyklace. Zužitkováním zeleného odpadu se získává kvalitní hnojivo a není potřeba nakupovat drahé průmyslné výrobky.Kompostování s radostí!
FOTO: www.meneodpadu.cz
VÍCE INFORMACÍ V PORADNĚ NA www.zahradni-kompostery.cz
Tel: +420 494 337 300
Fax: +420 494 371 029
e-mail: podatelna@tyniste.cz
ID datové schránky: y9wbaus